2014/07/27

Woda na abonament? Nie, dziękuję...

Woda na abonament? Nie, dziękuję...

W pogoni za zarobkiem, dochodzi niekiedy do zabawnych sytuacji: niedawno zajrzał do biura, w którym pracuję przedstawiciel jednej z firm dostarczającej wodę do picia. Zaproponował szefowi podpisanie umowy, na mocy której on będzie przez okrągły rok, co miesiąc, dostarczał wielką butlę z wodą. W zamian za miesięczny "abonament". W przypadku gdybyśmy stracili apetyt na tę jego wodę - to i tak trzeba byłoby zapłacić za pozostałe miesiące... Grzecznie mu podziękowaliśmy, stwierdzając, że "od wody nas w brzuchu kole, pijamy tylko alkohole!" :-)

Kiedyś stara kupiecka zasada głosiła: "Obyś nigdy nie podpisywał weksla!" Świat idzie naprzód, więc chyba czas wprowadzić nową: "Obyś nigdy nie wiązał się umową z abonamentem!" Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że z reguły taka umowa jest dla Ciebie niekorzystna, bowiem zobowiązujesz się płacić co miesiąc pewną kwotę pieniędzy niezależnie od tego, czy z danej usługi korzystasz - czy nie. W dodatku praktycznie niemożliwe jest rozwiązanie takiej umowy "z dnia na dzień", regułą jest min. miesięczny okres "wypowiedzenia". Abonament jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla sprzedawców różnego rodzaju usług, co nie znaczy, że jednocześnie musi być korzystny dla Ciebie - jako odbiorcy tych usług.

Najbardziej spektakularnym przykładem jest abonament na telewizję i radio. Abonament na tv i radio to nic innego jak podatek nakładany przez rząd: płacisz (przynajmniej powinieneś) niezależnie od tego, czy oglądasz państwową telewizję czy nie. Prywatni nadawcy nie mogąc odgórnie nakazać obywatelom płacenia za swoje programy - coraz częściej decydują się na ich kodowanie, aby je oglądać należy wykupić dekoder - i - a jakże - co miesiąc płacić abonament. Podobnie jest z telekomunikacją: bez abonamentu ani rusz. W sumie nie wiadomo dlaczego? Czy nie powinno płacić się tylko za impulsy? O ile przy abonamencie za tv można gdybać, że nie sposób dokładnie zmierzyć ile ktoś ogląda telewizję, więc opłatę pobiera się "ryczałtem", to przy telefonach sytuacja jest przecież jasna... No ale, gdy nie wiadomo o co chodzi, zapewne chodzi o pieniądze. O Twoje pieniądze.

Moja rada: unikaj abonamentów! Jeżeli zamierzasz kupić telefon komórkowy, sugeruję aby od razu była to tzw. komórka "na kartę" - czyli działająca w systemie bezabonamentowym. Jeżeli masz już telefon z abonamentem - poczekaj do końca okresu na jaki została zawarta umowa - i nie przedłużaj jej, tylko kup tzw. "zestaw startowy" do aparatu, który już masz. Nie daj się skusić krzykliwymi promocjami, hasłami w stylu: "telefon za złotówkę", czy nawet bardzo niskim abonamentem. Dlaczego? Dlatego, że nie ma nic za darmo - i sprzedawcy telefonów dobrze o tym wiedzą. Telekomunikacja? A może tak naprawdę niepotrzebny Ci stacjonarny telefon w domu, skoro masz (lub możesz mieć) komórkę? Telewizja? No cóż, ja pozbyłem się telewizora dwa lata temu - i nie odczuwam jego braku. Może i Ty spróbujesz? Płać tylko za to, co używasz. Nie nabijaj komuś kieszeni płaceniem za samą "możliwość używania"...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz